روش صحیح استفاده از ضد آفتاب

سوالاتی که برای بیشتر افراد در رابطه با استفاده از ضد آفتاب در آرایش پیش می‌آید بسیار است. چطور باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟ آیا استفاده از ضد آفتاب باید روی آرایش باشد یا زیر آن؟ ضد آفتاب رنگی، ضد آفتاب بی رنگ، ضد آفتاب شیمیایی یا استفاده از ضد آفتاب فیزیکی در آرایش در چه شرایطی ممکن خواهد بود؟

اگر قرار است در معرض نور خورشید باشید، لازم است بدانید که استفاده مجدد از SPF روی آرایش به محافظت مداوم از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UV و UVB در طول روز کمک می‌کند. راه حل‌های آسان زیادی برای استفاده از ضد آفتاب در آرایش وجود دارد و از آنجایی که شما باید حتی در زمستان هم از SPF استفاده کنید، در اینجا تمامی راه‌های استفاده از ضد آفتاب در آرایش را برای شما آورده‌ایم.

SPF یا فاکتور محافظت از نور خورشید نشانگر این است که کرم ضد آفتاب شما چقدر می‌تواند از پوست شما در برابر تابش اشعه‌های UVA و UVB محافظت کند. اشعه UVA می‌تواند به عمق پوست شما نفوذ کند و باعث ایجاد لکه‌های پیری، چین و چروک، تیره شدن پوست (هایپرپیگمانتاسیون) و حتی سرطان شود. به همین دلیل لازم است که با مصرف یک ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی معدنی (طبیعی) اشعه‌های UVA و UVB را به طور کامل منحرف کنید.

نظر متخصصان

اکثر متخصصان پوست، مصرف ضد آفتابی را توصیه می‌کنند که دارای SPF بین ۱۵ تا ۵۰ باشد. هر ضد آفتابی که SPF  آن بیشتر از ۵۰ باشد، لزوم تاثیری فراتر نخواهد داشت. ضد آفتابی که دارای SPF 15 باشد، می‌تواند ۹۳ درصد از اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند. در حالی که ضد آفتابی که دارای SPF 30 تا ۹۷ درصد از اشعه UVB را مسدود خواهد کرد.

در هر صورت، برخی از اشعه‌های فرابنفش همچنان از کرم‌های ضد آفتاب عبور می‌کنند و به پوست شما می‌رسند. بنابراین عدد SPF نشان‌دهنده مدت زمانی است که ممکن است پوست شما زیر نور خورشید قرمز شود. به عبارت دیگر، یک کرم ضد آفتاب با SPF 15 از قرمز شدن یا برنزه شدن پوست شما حدود ۱۵ برابر بیشتر از حد معمول جلوگیری می‌کند. این بدان معناست که اگر پوست شما فقط در ۱۰ دقیقه شروع به سوزش کند، SPF 15 می‌تواند حدود ۱۵۰ دقیقه (۲.۵ ساعت) از آن جلوگیری کند.

کرم ضد آفتاب همراه با آرایش
کرم ضد آفتاب همراه با آرایش

چند نکته برای استفاده از ضد آفتاب همراه با آرایش

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب در زندگیتان از اهمیت برخوردار است، می‌توانید برای یافتن پاسخ سوالات خود در این مقاله همراه ما باشید. به همین منظور مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید تا متوجه شوید که چطور می‌توان از ضد آفتاب در آرایش استفاده کرد و در عین زیبایی، پوستی سلامت داشت.

پوست خود را آماده کنید.

قبل از شروع روتین آرایش خود، باید پوست خود را برای محافظت بیشتر آماده کنید. این کار با استفاده از ضد آفتاب در آرایش انجام می‌شود. آرایش با کرم ضد آفتاب می‌تواند تا چندین برابر پوست شما را از خطرات احتمالی محافظت کند. کرم ضد آفتاب را روی تمام صورت و گردن خود بزنید و خوب پخش کنید. دقت خود را روی نواحی مانند پیشانی، نزدیک خط مو، کناره‌های گونه‌ها و خط فک بیشتر کنید. دقت کنید که استفاده از کرم ضد آفتاب را از وسط صورت خود شروع نکنید؛ زیرا ممکن است قسمت‌های اصلی صورت خود را فراموش کنید.

روی پوست خود پرایمر بزنید.

می‌توانید این مرحله را انجام ندهید و از آن رد شوید. اما در صورتی که از پرایمر آرایشی دارای ضد آفتاب استفاده می‌کنید، باید آن را براساس ترتیب صحیح گفته شده مصرف کنید. سوالی که زیاد پرسیده می‌شود این است که ترتیب مصرف پرایمر و ضد آفتاب به چه صورتی است؟ اول پرایمر یا ضد آفتاب؟ جواب آن چیزی نیست جز اینکه ابتدا باید ضد آفتاب را روی پوست خود بزنید و سپس آن را با پرایمر پوشش دهید و منافذ را پر کنید.

از مرطوب کننده رنگی با SPF استفاده کنید.

اگر پوست حساسی دارید، یک مرطوب کننده رنگی با SPF، کمک بزرگی برای پوست شماست. همچنین می‌توانید از یک BB کرم مناسب استفاده کنید. نگران نباشید؛ چرا که یافتن کرم BB که با رنگ پوست شما مطابقت داشته باشد و دارای SPF نیز باشد، چندان دشوار نیست.

برای زیرسازی از کرم پودر استفاده کنید.

اگر از مرطوب کننده رنگی یا کرم BB استفاده نمی‌کنید، کرم پودر را روی تمام صورت و گردن خود بمالید، خوب پوشش دهید و آرایش خود را با سایر محصولات آرایشی کامل کرده و ادامه دهید.

 برای تثبیت و پایان آرایش از یک اسپری تثبیت کننده استفاده کنید.

یک اسپری تثبیت‌کننده با SPF، آرایش شما را دست نخورده نگه می‌دارد و در مقابل نیز یک لایه محافظ اضافی در برابر آفتاب را روی پوست شما تشکیل می‌دهد. شما میتوانید هم به تنهایی و هم بعد از آرایش خود، آن را به تمام سطوح صورت و گردن اسپری کنید.

اکنون که آرایش خود را تمام کرده‌اید، نگرانی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که چگونه از ضد آفتاب در آرایش خود استفاده کنید. کرم ضد آفتاب باید هر ۲ تا ۳ ساعت (یا هر زمان که روی بسته‌بندی آن ذکر شده است.) تمدید شود. اما آیا این کار آرایش شما را خراب نمی‌کند؟ ادامه‌ مطلب را بخوانید تا با راه حل مناسب استفاده از ضد آفتاب در صورت وجود آرایش روی پوست خود آشنا شوید.

ضد آفتاب در آرایش

نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب روی آرایش

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از کرم ضد آفتاب در آرایش خود استفاده کنید، بدون اینکه آرایش خود را خراب کنید. پس مواردی که در ادامه گفته شده را با دقت بخوانید تا با راه‌های صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب در میکاپ آشنا شوید.

استفاده از کرم ضد آفتاب پودری روی آرایش

کرم ضد آفتاب پودری زمانی که نگران خراب شدن آرایش خود هستید چاره کار شماست. یک برس بزرگ آرایش را درون مقداری کرم ضد آفتاب پودری بزنید و روی صورت و گردن خود بکشید. پودرهای ضد آفتاب عمدتاً در برابر آب مقاوم هستند و ظاهر آرایش شما را عالی می‌کنند. این پودرها می توانند چربی صورت را نیز کنترل کنند و برای روزهای مرطوب مفید باشند.

استفاده از اسپری ضد آفتاب برای استفاده روی آرایش

اسپری ضد آفتاب یک گزینه مناسب است؛ اگرچه که به اندازه لوسیون‌ها و کرم‌ها پوشش دهی خوبی ندارد. باید آن را جوری اسپری کنید تا مطمئن شوید که ضد آفتاب تمامی صورت و گردن شما را پوشش داده است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نباید تا زمانی که پوستتان خشک نشده به آن دست بزنید.

استفاده از پودر فشرده دارای SPF

اگر جز افرادی هستید که به دلیل نگرانی بیش از حد در مورد ریختن مایعات و کرم‌ها، طرفدار آ‌ن‌ها نیستید، می‌توانید به سراغ استتفاده از یک پودر فشرده بروید. گزینه‌های زیادی برای پودرهای فشرده با SPF وجود دارد. اما مهم است که شما همیشه موردی را انتخاب کنید که در برابر آفتاب با طیف وسیع از پوست شما محافظت کند و در برابر آب مقاوم باشد.

استفاده از آرایش معدنی (طبیعی)

اگر قصد دارید برای مدت طولانی بیرون بمانید، می‌توانید از پودر زیرسازی معدنی (طبیعی) دارای SPF استفاده کنید. پودرهای آرایشی معدنی می‌توانند تمام نواحی صورت و گردن شما را به طور یکنواخت بپوشانند. همچنین این مواد به کاهش چربی و افزایش محافظت در برابر آفتاب کمک زیادی خواهند کرد.

استفاده از پودرهای شفاف

یک پودر شفاف با SPF را می‌توانید برای لمس صورت و گردن خود در هر زمانی در طول روز استفاده کنید. این پودرها در مقایسه با انواع دیگر پودرها، پودرهای بسیار سبکی هستند.

استفاده از ضد آفتاب زیر آرایش

باید مراقب ضد آفتابی که برای صورت خود انتخاب می‌کنید باشید. دو راه وجود دارد که قبل از آرایش، یک لایه ضد آفتاب را بتوانید روی پوست خود استفاده کنید:

  • استفاده از یک مرطوب کننده با SPF
  • استفاده از ضد آفتاب روی صورت

اگر می‌خواهید ضد آفتاب شما زیر آرایش عمل کند، همیشه ضد آفتابی بخرید که مخصوص پوست صورت شما است. همچنین اگر از کرم ضد آفتاب برای صورت استفاده می‌کنید، روی آن پرایمر بزنید. ضد آفتابی که مخصوص پوست شما نباشد، نمی‌تواند تاثیر قابل انتظاری بر روی پوست بگذارد.

هنگام انتخاب ضد آفتاب، ضد آفتابی را انتخاب کنید که حداقل SPF 30 و هر یک از (یا تمامی) مواد زیر را داشته باشد:

  • اکسید روی
  • دی اکسید تیتانیوم
  • آووبنزون

برای دیدن ضد آفتاب رنگی تراست، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

کرم ضد آفتاب رنگی تراست

اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به عنوان ضد آفتاب فیزیکی عمل می‌کنند و پرتوهای UV را درست همانطور که رنگ سفید اشعه‌های نور را منعکس می‌کنند، منعکس خواهند کرد. این نوع ضد آفتاب‌ها همچنین پوست شما را تحریک نمی‌کنند. با این حال، مواد شیمیایی آلی مانند آووبنزون، پرتوهای فرابنفش را جذب کرده و آن‌ها را تجزیه می‌کنند تا گرما آزاد شود.

در حالت ایده آل، کرم ضد آفتاب زمانی که به طور مستقیم روی پوست شما استفاده شود، بهترین عملکرد را خواهد داشت. همچنین پیشنهاد می‌شود تا در کنار آن، از کلاه نقاب‌دار، عینک آفتابی و لباس‌های آستین‌دار به منظور پوشاندن بدن و حفاظت از آن در مقابل آفتاب و اشعه ماورا بنفش استفاده کنید. دقت کنید که استفاده از ضد آفتاب در آرایش جز مواردی است که باید در اولویت آرایش در طول روز و در تمامی فصول سال قرار گیرد.

استفاده از ضد آفتاب در خانه؛ نکات و دلایل استفاده از آن

چرا باید در خانه ضد آفتاب بزنیم؟ برای استفاده از ضد آفتاب در خانه می‌توان دلایلی از جمله عبور نور از پنجره‌ها و نیز استفاده از مانیتور و صفحه‌های نمایش را نام برد. تمامی ما ممکن است زمانی طولانی را در خانه و در معرض تابش نور خورشید عبوری از شیشه باشیم. همچنین ممکن است ساعات زیادی را در مقابل مانیتور لپ‌تاپ، تلویزیون و… بگذرانیم، که تمامی این‌ها می‌توانند باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به پوست ما شوند. در تمامی این حالات پوست در معرض اشعه‌هایی از جمله موارد زیر خواهد بود که می‌توانند آن را تحت تاثیر جدی قرار دهند:

  • اشعه ماوراء بنفش A یا UVA
  • اشعه ماوراء بنفش B یا UVB
  • نور آبی دستگاه‌های هوشمند، رایانه‌ها و تلویزیون‌ها

لیامگ

‫0/5 ‫(0 نظر)